Akrofobie

23. listopad 2016 | 11.34 |

 aneb strach z výšek

Jde o psychické onemocnění a je řazena mezi tzv. specifické fobie. V populaci se vyskytuje poměrně často a častěji postihuje ženy než muže, a to až dvojnásobně. 

Jak se projevuje strach z výšek:
- problémy s cestováním letadlem, lanovkou,
- neschopnost vystoupit na rozhledny,
- potíže s pohybem v horách,
- strach vycházet na balkon, dívání se z okna,
- někteří nejsou schopni vylézt po schodech či žebříku, 
- pokud akrofobik dosáhne kritické výšky, setkává se s intenzivními pocity paniky a strachu,
- bušení srdce,
- třas, 
- návaly horka a chladu, 
- pot, 
- motání hlavy, 
- dušnost, 
- neschopnost pohybu, 
- pocity na omdlení, 
- člověk v panickém stavu ztrácí soudnost a může být nebezpečný sobě i svému okolí.

Můj příběh:
Jako dítě jsem milovala výšky, ráda jsem lezla někam, kde to bylo vysoko. Měla jsem radost z toho si stoupat na židle, následně jsem měla ráda výhledy z kopců a nebo rozhleden, ráda jsem na ně vycházela. Několikrát jsem vyšla na vysoký kopce a dívala se dolů a bylo mi úžasně, cítila jsem se skvěle. 
Myslím, že mi bylo 20 a že jsme s přítelem spolu chodili asi půl roku a jezdili jsme na výlety. Jednou jsme jeli na rozhlednu, kde byly takové ty schody s dírami. Přítel schody skoro až vybíhal a já šla normálně. Když jsem vyšla asi tak do půlky té rozhledny, najednou jsem ztuhla, začala jsem se třást, zrychlil se mi dech a nemohla jsem se pohnout. Nemohla jsem udělat ani krok a v tu chvíli jsem vůbec nevěděla, co mám dělat, jelikož jsem tam zůstala sama. Přítel už byl dávno někde hodně nahoře. Nemohla jsem jít ani nahoru ani dolů. Oběma rukama jsem se křečovitě držela zábradlí a věděla jsem, že se musím pohnout, že musím něco udělat. Nakonec jsem udělala krok směrem nahoru a vyšla jsem za přítelem, nahoře už jsem se trochu uklidnila a dalo se to snést, ale stejně jsem se bála jít ke kraji. Avšak při sestupu dolů jsem se držela oběma rukama a scházela jsem opatrně a přála si už být dole. 
Věděla jsem, že jsem na té rozhledně zažila panický strach, ale nedokázala jsem pochopit a doteď to pochopit nedokážu, proč. Proč tak náhle mě přepadl panický strach, když jsem dřív výšky milovala. A od té doby mám bohužel panický strach z výšek. Ale u nás na balkoně v 7. patře se nebojím. Nevím, zda je to tím, že vím, že je dobře jištěný. Pokud vyjdu rozhlednu, která je uzavřená, tak taky nepociťuji takový panický strach, jen nechodím moc ke kraji. Ale někdy mi dělá problém jen žebřík anebo most. Most tedy jen v těch chvílích, co se hýbe. Když jsem byla na lanové dráze, věděla jsem, že jsem jištěná, ale měla jsem strach, že spadnu a nedokázala jsem se třeba jen pověsti na ty lana.
Snažím se ten strach překonat hlavně z toho důvodu, že miluji ty výhledy z rozhleden a z kopců a sem tam něco vyjdu, ale někdy je to hodně těžké a to když jdu hlavně na rozhledny, které mají díry ve schodech. Po chvilce zjistím, že to nedám a musím se vrátit dolů.
Dříve jsem nedokázala pochopit lidi, co šílí třeba z pavouků nebo z jiných věcí, dokud jsem sama nezažila tu hrůzu. Každá fobie je nanic a některé dokážou člověka hodně omezit, ale jsou tací lidi, co si dlělají z člověka, který má z něčeho strach, srandu. Není to dobré. Ono, když máte strach z výšek a někdo vám na mostě řekne, že ten most spadne, ztuhnete a ucítíte děs, i když předtím po tom mostě jdete v klidu a snažíte se nemyslet na tu výšku a ten strach se zhorší, prohloubí, protože vy dostanete strach, že se to skutečně stane.
Něco jsem se o té fobii snažila zjistit, dozvěděla jsem se, že se léčí s pomocí psychologa a skoro všude jsem se dočetla, že fobie začne v dětství a v dospělosti dost často odezní. Jenže já jí v dětství neměla a začala mi až v dospělosti. Dočetla jsem se ještě, že tyto fobie jsou dědičné, takže to možná může být tím, moje mamka strach z výšek má. Ale záhadou je, proč se to objevilo tak náhle, nevím o ničem, co by to mohlo způsobit. 

Zdroj informací zde.

Zpět na hlavní stranu blogu

 

Komentáře

RE: Akrofobie adil 23. 11. 2016 - 13:23
RE(2x): Akrofobie myfantasyworld 23. 11. 2016 - 20:46
RE: Akrofobie tlapka 27. 11. 2016 - 12:27
RE(2x): Akrofobie myfantasyworld 29. 11. 2016 - 12:49
RE: Akrofobie atraktivnistrasilka 28. 11. 2016 - 19:32
RE(2x): Akrofobie myfantasyworld 29. 11. 2016 - 12:51
RE: Akrofobie chaostheory®pismenkuje.cz 01. 02. 2017 - 23:44
RE(2x): Akrofobie myfantasyworld 03. 02. 2017 - 20:13