Botanická zahrada Praha

13. říjen 2016 | 19.17 |

Kdy: 19.3,2016
S kým: přítel, jeho táta s přítelkyní

Vzhledem k počasí a k pokračujícímu zranění mého přítele je jasné, že žádné výlety už teď nebudou, tak jsem se rozhodla projet tento rok a podívat se, kde všude jsem byla a něco o tom napsat. Bude to jen pár článků, letos to s výlety bylo bohužel hodně slabé.

Informace:
Rozkládá se na pravém břehu Vltavy, na území tvořeném vltavskou terasou a svahy trojské kotliny. Svou činnost zahájila v roce 1969.
Počet pěstovaných druhů:  15 000 (z toho asi 5000 ve sklenících)
Souřadnice:  50° 7‘ 18" s. š., 17° 24‘ 45" v.d.
Nadmořská výška: 200 – 288 m. n. m.

Expozice:
Japonská zahrada - Přibyla roku 1997. Zaujímá 0-67 hektaru. V hlavní části japonské zahrady je umělý horský potůček, japonské javory, rododendrony a bambusy. Ve vodě žijí červení koi-kapři, symboly štěstí a blaženosti. Části zahrady jsou propojeny plochou se sbírkou vřesovištních rostlin. V zahradě pravidelně probíhají výstavy bonsají.
Vinice - Od dubna 2004 je pro veřejnost zpřístupněna památkově chráněná vinice svaté Kláry pocházející přinejmenším ze 13. století, avšak v průběhu historie několikrát rušená a znovu obnovovaná. Od 17. století patřila k Trojskému zámku. V letech 1950–1953 byla obnovena, od roku 1995 je ve správě Pražské botanické zahrady. Svou rozlohou 3,56 ha je druhou největší pražskou vinicí.
Skleník - V červnu 2004 byl otevřen tropický skleník Fata Morgana, který leží mimo území vlastní botanické zahrady. Jeho vnitřní expozice jsou rozděleny do 3 oddělených částí – tropické suché, tropické vlhké a chlazené. Tropická vlhká část obsahuje i velké akvárium (jezírko) s podvodním tunelem.
Severní expozice - V roce 2007 byla částečně otevřena tzv. Expozice sever u sídliště Bohnice s pivoňkovou loukou, mokřady a květenou Severní Ameriky – poplopouště a prérie.
Havránka - Botanická zahrada má ve správě i území přírodní památky Havránka. Je zřizovatelem 3 kilometry dlouhé naučené stezky s 9 zastaveními s informačními tabulemi, vedoucí touto oblastí, vně placené části zahrady.

Zajímavosti:
V dubnu roku 2011 byla na území zahrady odhalena tříprstá stopa dinosaura (Anomoepus isp.), zachovaná na pískovcové desce z lomu U Devíti Křížů. Stopu objevil na území zahrady geolog Radek Mikuláš. Dnes je u Vinice Sv. Kláry odhalen přesný odlitek stopy, staré asi 210 milionů let (svrchní trias).


Můj názor:

V botanické jsem byla již poněkolikáté a stejně tak jsem byla několikrát i ve Fata Morganě.

Tentokrát jsme se do botanické šli podívat v březnu, jelikož se v ten den slavili přítelovo narozeniny. Počasí nám zrovna moc nepřálo a bylo zataženo, ale řekli jsme si, že když neprší, že se tam podíváme. Naštěstí nám po celou dobu, kdy jsme tam byli nepršelo a pak dokonce i začalo svítit sluníčko. 
Takhle v březnu, kdy je ošklivé počasí se moc nevyplatí tam chodit, hezčí je to pak, když jsou vykvetlé květiny a v tuhle dobu jich bohužel zatím moc nebylo. 
Ale jinak se mi tam líbí, jelikož je to pěkně rozlehlé a dokonce je tam i jedno jezero, kde jsem viděla velké želvy, ale to jsem zahlédla loni a teď si přesně nepamatuji, kde přesně se nacházelo, ale tentokrát jsme tam nedošli. 
Byli jsme se podívat na ty sochy, co tam jsou udělané a ty se mi hodně líbili. Také je odtamtud pěkný výhled na Prahu.
Hlavně je tam i dost místa, kam se dá posadit a odpočívat.
Vůbec jsem s itam nepřipadala, jako bych byla v Praze. 
Teď jsme se tam spíš jen tak procházeli, podívali jsme se i do Japonské zahrady, která vypadá nádherně. Bohužel ještšě na výstavu bonsají bylo brzy, takže ty jsme tam neviděli, ale i tak má Japonská zahrada své koozlo. Tam jsme se i dokonce na chvilku posadili pod přístřešek. 
Jako obvykle jsem chtěla od přítele, abychom si udělali společnou fotku, většinou to zní tak, že se mu nechce a nebo prohlašuje, že jedna poviná, ale vždy se se mnou vyfotil. :)
Procházka to byla pěkná, ale určitě bych příště už šla až někdy v dubnu.
Co se týká vstupného, tak jsem si říkala, že by to mohlo být o něco levnější.
Další, co se mi líbí je to, že se ve Fatamorganě dělají různé akce, takže si každý může vybrat, co by chtěl vidět a rozhodnout se i podle toho. Loni jsme takhle byli s kamarádkou v noční Fatamorganě.

Fotky:

Kytka

Kytka2

Výhled

Zámek

Tohleto bylo na celé té procházce nejlepší. Už ani nevím, koho to napadlo, ať tam zkusím vyléz, ale tím, jak jsem byla malá, tak to neylo pro mě jednoduchý. Nakonec mi přítel pomáhal a vyzvedával, když jsem to pak viděla na videu, tak to bylo vtipný. :) Nakonec se to s úsilím podařilo. :D

Já na soše

Zdroj inforamcí: https://cs.wikipedia.org/wiki

Zpět na hlavní stranu blogu

 

Komentáře

RE: Botanická zahrada Praha adil 13. 10. 2016 - 19:31
RE(2x): Botanická zahrada Praha myfantasyworld 13. 10. 2016 - 19:50
RE: Botanická zahrada Praha tlapka 14. 10. 2016 - 10:40
RE(2x): Botanická zahrada Praha myfantasyworld 15. 10. 2016 - 11:23
RE: Botanická zahrada Praha hroznetajne 16. 10. 2016 - 15:23
RE(2x): Botanická zahrada Praha myfantasyworld 16. 10. 2016 - 18:20
RE: Botanická zahrada Praha boudicca 16. 10. 2016 - 23:43
RE(2x): Botanická zahrada Praha myfantasyworld 17. 10. 2016 - 18:49