Hrad Loket

17. srpen 2017 | 09.00 |

Upozorňuji předem, že tento článek je delší, jaksi jsem se rozepsala, bylo hodně o čem psát. :)

Kdy: 6.8.2017
S kým: rodiče a mladší bráchové

Po cestě do Mariánských Lázní jsme potkali odbočku na Loket a v "muzeu" zmenšenin památek jsme viděli zámek Bečov nad Teplou. Obojí se nám líbilo a rozhodovali jsme se, kam bychom mohli jet. Když jsem obojí ukázala mladším bráchům, řekli, že by radši na hrad Loket, než na zámek. Mě to bylo jedno, jelikož se mi líbilo obojí. Táta řekl, že teda pojedeme na Loket, jenže potom jsme měli obavu, aby to nebylo od parkoviště daleko do kopce, ale riskli jsme to.

Na mapě mi to našlo nejbližší parkoviště na náměstí, které bylo však placené. My jeli k němu a po cestě jsme spatřili ještě parkoviště, které bylo zdarma, ale kus od hradu. Pokud nemáte žádné problémy dojít někam daleko, je to jistě příjemná procházka. Na náměstí bylo skoro všude plno, takže byl problém se zaparkováním, avšak místo jsme našli. Problém byl, že na pravé straně byl vysoký obrubník, takže nešlo otevřít dveře u spolujezdce, mamka nejprve musela vystoupit a teprve potom mohl táta zaparkovat.
S mamkou jsme šly najít automat na parkovací lístek, kde bylo 30,- Kč za 2 hodiny a 60,- Kč na celý den. Jenže když jsme si to nechali vytisknout, tak na lístku bylo úplně něco jiného a ukázalo nám to, že čas máme jen do 15:30. Nikdo neměl nervy se s tím zdržovat, proto jsme to neřešili a šli jsme na hrad, že nám ten čas stačí. Zjistili jsme, že ten problém jsme neměli jen my, že nějaký chlap tam dostal pokutu za to, že odjezd propásl, a když viděl, že to řešíme, začal na někoho mluvit, že zrovna tam máme s tím také problém. Ještě, že jsme zvyklí to kontrolovat, do kdy to je.
Od náměstí to bylo jen kousek přímo po schodech nebo okolo po cestě.

Po schodech k hradu

Bylo zde možné buď jít na prohlídku s průvodcem, nebo sami. Bavili jsme se o tom, že by bylo lepší, když půjdeme sami, že si to budeme moct projít podle toho, jak budeme my chtít a zdržet se u čeho chceme, jak dlouho chceme. A hlavně, když jsme potom před námi slyšeli, že je prohlídka s průvodcem až za půl hodiny, tak bychom na ni nešli, i kdybychom chtěli.
Bylo zde možné zaplatit si focení a to jen za 20,- Kč, což mě potěšilo a využila jsem toho. Ale řeknu, že tohle focení má jednu nevýhodu, máte pak zacpaný foťák vším možným. Aspoň já teda jo. :D To je tak, když je někde možné fotit, využívám toho ve velké míře. Dostali jsme plánek, co vše je na hradě a šli jsme na nádvoří. Z nádvoří jsme vešli hned do prvních dveří a zde nás čekal nádherný starý nábytek.  Byly zde nápisy, kdy jste si mohly něco k tomu přečíst, něco jsem si sem tam vyfotila, abych pak mohla něco chytrého taky napsat. :D

V místnosti byly selské polychromované šatní skříně a truhly, konec 18. – polovina 19. století.

Skříně

Dále byly k vidění sochy. Například socha "Svatého Jakuba staršího" z 2. pol. 18. století, západní Čechy, polychromované dřevo. Apaštol, bratr sv. Jana. Zobrazován s poutnickou holí jako patron poutníků a někdy s mušlí, kterou poutníci k jeho hrobu ve Španělsku používali jako nádobu k pití.

Dále socha "Hříšník v pekle" z pol. 18. století, Sokolovsko, dřevo.

Socha "Krsitus – soudce" z pol. 18. století, západní Čechy, dřevo s nátěrem a další.

Sochy

Nádherný erb.

Erb

Dále jsme se šli podívat do místnosti, kde byli zbraně.

Zbraně

V další místnosti byly nástěnné malby z Velkého sálu budovy Hejtmanství. Malby jsou provedeny technikou secco (nástěnná malba na sochou omítku používána již v renesanci). na tenké podkladové vápenné líčce.

Malby

Svatošské skály. Namalován loketským profesorem a malířem Josefem Paulusem v roce 1902.

Obraz

Byla zde další místnost, kde však byly zavřené dveře a cedulka s nápisem, že právě probíhá výklad, takže jsme tam nemohli a proto jsme se vydali zpátky a směrem k věži. Občas mi táta vzal foťák, takže nemám potom už vyfocených moc cedulí. :D Ale, když jsem něco fakt chtěla mít, řekla jsem mu, že si chci něco vyfotit. Když jsme šli na tu věž, sama jsem tátovi ráda ten foťák strčila, nemohla bych stejně nic vyfotit.

Líbil se mi zde drak, který byl u věže. Pravděpodobně měl hlídat věž.

Drak

Když jsme vyšli kus nahoru, byl zde balkonek, kam se dalo jít, já se podívala na ten výhled pouze ode dveří a stačilo mi to.

Výhled

Šli jsme ještě dál nahoru, až jsme vyšli úplně nejvýš, tam to bylo uzavřené a všude byla jen okna, kterými se dalo vyhlédnout ven. Chvilku jsme se posadili na lavičce a šli jsme zpátky dolů. 

Ty schody prostě byly strmý. :D

Já jdoucí ze schodů

Když jsme šli směrem dolů, všimli jsme si výklenku, kde byly schody a co brácha četl, byl to původní přístup do věže. Nahlédli jsme ke zbraním, zda ta další místnost je již otevřená a jelikož byla, vešli jsme do ní. 

Byl zde sál se židlemi, obrazy a klavírem, kdy se rodiče snažili rozluštit ruský nápis. 

Místnost

Klavír

Místnost s oltářem, kde byl zajímavý strop.

Oltář

Strop

Věž, ve které jsme byli.

Věž

Když jsme šli do dalších dveří, byly zde místnosti, ale táta nás vedl, že nejprve půjdeme směrem dolů a tak jsme šli nejdřív tam. Zde bylo útrpné právo. Bylo šero a do toho puštěné strašidelné zvuky a pro děti by to mohlo být hodně strašidelné, ale i s dětmi zde rodiče byli, jenže na to vás nikdo neupozorní, jak to tam vypadá. Já tam vejít s dítětem, hned se obrátím a jdu pryč. Pro mě to nebylo strašidelné, ale bylo to takové nepříjemné, z takových věcí mi je úzko.

Fotografie jsou s bleskem, takže to nemá takový efekt.

Figurína

Vězeň

Židle

Bylo zde například i zazdívání za živa. Trest byl používaný především na cizoložnice a vražedkyně novorozenců. V případě úplného zazdění přicházela milosrdná smrt udušením. Částečné zazdění je trestem mnohem krutějším, neboť oběť dlouho trpí žízní a odkrvením končetin. Před smrtí většinou přicházelo šílenství.

Zazdívání

Výklenky původních renesančních střílen.

Výklenek

Procházeli jsme párkrát dolů a pak jsme to museli celé vyjít znovu skoro nahoru. Když jsme se podívali na útrpné právo, vyšli jsme na nádvoří zase z jiné strany. Chvilku jsme si sedli na nádvoří a dali si pití. Přímo na nádvoří je stánek s pitím a táta něco říkal o polévce. Ceny ani nevím, jaké měli.
Když jsme si trochu odpočinuli, vrátili jsme se zpátky kudy jsme předtím šli k útrpnému právu, protože jsme se nepodívali do těch jiných místností, které byly hned nahoře.

Zde byly nádherné formy na perníčky.

Forma na perník

V první místnosti vedly schody nahoru, po kterých jsme vyšly a naskytl se nám pohled na turistické nálepky a známky.

Turistické známky

Karel IV.

Karel IV

Bylo zde pár úkolů, které jste měli splnit, jako třeba přiřadit správné názvy k obrázkům, zjistit, co nepatří na stůl, zjistit, kdo, co říká a přiřadit k tomu obrázek.

Úkol

Dále vedly schody dolů, kde byly ještě další turistické známky a poté jsme se ocitly opět na nádvoří. Z nádvoří jsme šli do posledních dveří, kde byl nádherný historický porcelán. K tomu akorát můžu říct, že se porcelán vyráběl v Horním Slavkově.

Porcelán

Vázy

Talíře

Gottstein – zde bylo napsáno, že jste si měli sáhnout na špičku jeho vousů, něco si přát a hodit mu minci a že se vaše přání splní, ale když se dotknete toho kyje, nebo co to má za zády, budete mít smůlu. A ne, nedotkla jsem se jeho vousů, neměla jsem minci, spíš se mi ji nechtělo hledat :D Zrovna tohle si pamatuju i bez vyfocené cedule.

Gottstejn

Zjistila jsem, že v té části, kde jsme šli do schodů do místnosti s úkoly, byla dole ještě místnost s cínovým nádobím, na to jsem se chtěla podívat, tak jsem se tam vrátila s mamkou a tátou.

Po zdech byly různé popisy.

Popisy

A zde je to cínové nádobí.

Cínové nádobí

Talíř

Tím jsme celou naši prohlídku zakončili a šli se najíst, všichni už jsme měli hlad, aby ne, když už bylo skoro půl třetí. Na hradě jsme strávili asi skoro dvě hodiny.

Já u věže

Věděli jsme o jedné restauraci, která byla pod hradem, ale pak jsme narazili ještě na jednu, když jsme nešli po schodech, ale tou cestou. 

Zde jsme měli zajímavé uvítání.

Já s uvítačem

Dala jsem si smažený sýr s hranolkami. Ceny měli přijatelné, dalo se sedět venku, ale my šli dovnitř, kde to bylo příjemný.
Jelikož už jsme měli skoro čas odjezdu, šli jsme jen se podívat na náměstí, které bylo pěkné, a zrovna tam hrála nějaká kapela a chvilku jsme ji poslouchali.

Já na náměstí

Tátovi se moc nechtělo domů, že by si nejradši sedl na kávu a šel se podívat k řece, ale bráchům se nechtělo, takže nakonec rozhodl, že pojedeme do Bečova nad Teplou a podíváme se, jak vypadá zámek, kdybychom na něj chtěli příště jít.

Když jsme jeli pryč z města, zastavili jsme se u vyhlídky, kde jsem si udělala fotku hradu z jiného úhlu. Z této strany je na hrad nádherný pohled.

Hrad Loket

V Bečově nad Teplou jsme zastavili kousek od zámku a že půjdeme na kávu a na pohár, jenže hned kousek od parkoviště jsme narazili na muzeum a když jsme se ptali, v kolik zavírají, pán nám řekl, že v 17:00 a že jestli půjdeme do muzea a jestli chceme na hračky nebo na motorky. To jsme se ptali, jestli stihneme obojí a on, že to záleží na nás, jak dlouho zde budeme, takže nakonec jsme se šli podívat na obojí.
Jako první jsme se podívali na hračky. Stálo to 30,- Kč pro jednoho + 20,- Kč za focení. Pán, který nás do místnosti pustil nám k těm hračkám něco málo řekl.

Byly zde různé staré hračky, které byly nádherné.

Hračky

Hračky

Hračky

Dále nádherná loutková divadla.

Loutkové divadlo

Skládačky.

Skládačky

Houpačky.

Houpačky

Nábytek.

Nábytek

Nábytek

Když jsme si prohlédli hračky, šli jsme do dalšího patra, kde byly motorky a kola. Zde jsme platili myslím 50,- Kč za osobu + 20,- Kč focení.
Některé motorky byly hodně staré a byla zde vystavena elektro kola. Bavily jsme se s mamkou o tom, jak to do toho patra dostaly, jelikož motorky měly třeba 150, 180 kg.

Kola

Motorka

Motorka

Motorka

Motorka

Kolo

Bylo zde i dvoukolo.

Dvoukolo

A co nás hodně zaujalo, bylo tato dresina.  Je z roku 1817. Byla to jakási koloběžka pro dospělé. Jezdec seděl na dřevěném rámu a při jízdě se odrážel nohama od země. Vzhledem k tomu, že to bylo vysoké, bych to já používat nemohla, protože na zem bych nedosáhla. :D

Dresina

Tuhle fotku jsem si musela udělat, připomíná mi to smajlíka. :)

Smajlík

V prvním patře bylo napsáno suvenýry, takže jsem tam šla s tím, že si koupím vizitku. Paní zrovna chtěla odcházet, ale řekla, že pokud chceme, pustí nás i do muzea. Bylo asi 16:45 hod. Když jsme ji řekli, že jsme se byli podívat, tak ona, že má zde muzeum žehlení a kasiček. Rozdholi jsme se podívat ještě tam. Už si nepamatuji, kolik jsme platili vstupné, ale focení bylo zdarma, jelikož tohle muzeum si zařizovala ona. Pokud nemáte náladu poslouchat k tomu výklad, nechoďte tam, ale jestli se chcete něco dozvědět o kasičkách a žehlení, doporučuji to. Paní byla velice milá a bylo vidět, že jí to baví.

Paní měla hodně kasiček a ty, které neměla za vitrínou, tak říkala, že si je každý může různě vzít, prohlédnout si je zblízka a měla tam i stolek s papíry a pastelkami, kde si děti malují a pak jí tam obrázky nechávají.

Kasičky

Kasičky

Kasičky měla všemožných tvarů a o jedné kasičce řekla, že tak nahoře je z toho důvodu, že je vidět tam, kam by děti vidět neměli. :D

Kasičky

Tady o tom nahoře nám toho říkala hodně, ale já už si toho moc nepamatuji, bohužel. Hlavně to bylo asi i způsobeno tím, že jsem různě fotila.

Kasičky

Tenhle pes byl úžasný. Já se u něj chtěla vyfotit a stála jsem u něho a ta paní mi řekla, ať si k němu klidně sednu a klidně mu chytnu i tlapu.

Já se psem

Po prohlídnutí kasiček jsem přešly do druhé části a tentokrát o žehlení.

Žehličky

Komínové žehličky.

Žehličky

Byly zde různé žehličky, o kterých nám paní povídala. U některých říkala, že rukojetě byly rozpálené a že se nedalo na ně sáhnout, že se daly vzít jen v rukavicích. 

Byl zde i mandl, to jsem se ptala mamky, když jsme na paní čekali, jelikož šla vytisknout lístky, k čemu to je a ta mi řekla, že se tím žehlilo prádlo. Paní nám k tomu řekla, že se to zatěžovalo kameny, aby se zatížil prostředek.

Mandl

Také nám o tomto mandlu říkala, že byl nebezpečný, protože když by tam někdo nechal ruku, rozdrtilo by mu jí to.

Mandl

Dokonce kromě žehliček zde měla i stroje na praní.

Pračka

A sbírku mýdel.

Mýdla

Exponát mýdla.

Mýdlo

Dále sbírku prášku, o těch nám řekla, že jsou všechny plné. Když je koupila, byly většinou plesnivé a dala si s nimi práci, aby je vysušila a zavakuovala.

Prášky

Byla možnost si zde vyzkoušet žehličky, které měly 5, 6 a 7 kg. Já si potěžkala jen tu 5 kg a to mi stačilo. Brácha zkoušel všechny tři.

Žehličky

Nejtěžší žehlička, kterou měla vystavenou, měla 9 kg. Tu měla za vitrínou. 

Žehličky na uhlí.

Žehličky

Na kravaty, ani jsem nevěděla, že něco takového je.

Žehličky

Cestovní žehličky.

Žehličky

Prohlídku jsme skončili v 17:30, takže jsme tam trávili 45 minut a co paní říkala, klidně by byla schopná o tom vyprávět dál. :D
Domů nás ještě čekala cesta hodinu a půl, takže jsme vyrazili. Už jsme všichni byli za celý den unaveni a kávu, kterou jsme si původně chtěli dát v Bečově jsme si dali až doma.

Pokud někdy budete v těch místech, určitě hrad Loket navštivte. Pro mě osobně to bylo lepší bez výkladu, jelikož se dalo projít všechno bez toho, aniž bychom museli pospíchat nebo se naopak někde zdržovat, u něčeho, co by nás nebavilo. A pokud jste vášniví fotografové jako třeba já, určitě si to focení připlaťte, najde se něco, co se dá fotit. Zajímavé je, že když jsme šli do brány, nikdo nám nekontroloval vstupenky, což jsme teda čekali, že tam bude někdo stát a bude to hlídat. Nejvíc se mi líbil porcelán a ta mučírna. Teda, nedá se říct, že by se mi to líbilo, již výše jsem psala, že to bylo nepříjemné, ale bylo to úžasně realisticky udělané, že se to nedá neobdivovat.

A co se týká muzea v Bečově nad Teplou i to doporučuji navštívit, protože jak hračky, tak motorky jsou moc pěkné a dozvíte se i něco o žehlení a kasičkách. 

Zpět na hlavní stranu blogu

 

Komentáře

RE: Hrad Loket chaostheory®pismenkuje.cz 17. 08. 2017 - 18:39
RE(2x): Hrad Loket myfantasyworld 17. 08. 2017 - 21:09
RE(3x): Hrad Loket myfantasyworld 17. 08. 2017 - 21:12
RE: Hrad Loket iva 17. 08. 2017 - 19:10
RE(2x): Hrad Loket myfantasyworld 17. 08. 2017 - 21:14
RE(3x): Hrad Loket iva 17. 08. 2017 - 22:06
RE(4x): Hrad Loket myfantasyworld 18. 08. 2017 - 21:46
RE(5x): Hrad Loket iva 19. 08. 2017 - 21:49
RE(6x): Hrad Loket myfantasyworld 20. 08. 2017 - 18:10
RE: Hrad Loket adela 18. 08. 2017 - 16:57
RE(2x): Hrad Loket myfantasyworld 18. 08. 2017 - 21:48
RE: Hrad Loket bára s. 18. 08. 2017 - 17:44
RE(2x): Hrad Loket myfantasyworld 18. 08. 2017 - 21:50
RE: Hrad Loket anna venkrbcová 18. 08. 2017 - 20:38
RE(2x): Hrad Loket myfantasyworld 18. 08. 2017 - 21:53
RE: Hrad Loket adil 19. 08. 2017 - 09:23
RE(2x): Hrad Loket myfantasyworld 20. 08. 2017 - 18:13
RE: Hrad Loket monika 22. 08. 2017 - 11:37
RE(2x): Hrad Loket myfantasyworld 23. 08. 2017 - 09:22
RE: Hrad Loket rebarbora 03. 09. 2017 - 19:04
RE(2x): Hrad Loket myfantasyworld 05. 09. 2017 - 20:53