Zámek Červený Hrádek

27. červen 2017 | 18.19 |

Kdy: 25.6.2017
S kým: rodiče, mladší bráchové, ségra S. s přítelem a dcerkou

Ráno jsme jeli po dlouhé době se podívat na burzu, vyjeli jsme už v 7 hodin a měli jsme to rychle prošlé. Tam jsem byla jen s rodiči. Neodešla jsem s prázdnou, koupila jsem si nové kraťasy. Poté jsme se stavili v krámě, jeli domů a řekli jsme bráchům, ať se připraví, že pojedeme na oběd a na výlet. Rozhodli jsem se, že pojedeme na Zámek Červený Hrádek.
Najíst jsme se šli do restaurace, kde mají u ní golf. Dala jsem si vepřový steak Dřevorubec (se slaninou a sázeným vejcem), hranolky a sladkou chilli omáčku. Chtěla jsem jídlo vyfotit, abych ho tu mohla dát, ale měla jsem takový hlad, že jsem si to ani neuvědomila. :D
Když jsme chtěli odjíždět z oběda, volala ségra S., jestli jsme doma, že by se stavili. Když jí mamka řekla, že jedeme na výlet, rozhodli se s přítelem jet s námi. Počkali jsme na ně a vyrazili jsme společně.
Měli jsme trochu problém najít, kudy přesně se k zámku dostaneme, ale nakonec jsme to našli. Naši používají mapy, které táta vždy vytiskne, k navigaci nepřešli. Zaparkovali jsme přímo před zámkem a šli se podívat dovnitř. Tou stranou, kudy jsme šli, byla zahrada a ke vchodu vedlo schodiště.

Zámek Červený Hrádek

Výhled ze schodiště. 

Park

S tátou jsme šli dovnitř zjistit, kdy začíná prohlídka, ta začínala až v celou, takže jsme měli skoro hodinu čas. Prošli jsme se proto po zámecké zahradě, která byla veliká, pěkná, ale chyběly mi květiny.

Park1

Jelikož se ke vchodu nešlo dostat touhle stranou s kočárkem, obešli jsme si to z druhé strany, kde byl klasický vchod bez schodiště. Koupili jsme lístky, pro dospělého stál 80,- Kč, pro dítě 40,- Kč, já si hned koupila vizitku do turistického deníku.
Jelikož sjme ještě stále měli čas půl hodiny, sedli jsme si na nádvoří a dali jsme si tam pití.

Socha 1

pise.cz/img/368130.jpg" alt="Socha2" width="450" height="800" align="absMiddle">

V celou si pro nás přišel průvodce a my šli na prohlídku, kromě ségry s přítelem a dcerkou. Ti kvůli malé na prohlídku nechtěli a sestru to ani moc nebaví, rozhodli se někam projít.
Průvodce hned od začátku působil sympaticky, a když začal mluvit, bylo vidět, že ho to baví, že nepospíchá, aby to měl rychle za sebou.
Nejprve nám říkal o tom, že dříve zde stál hrad Borek a poté se opravil, nechal se natřít na červeno a proto má název Červený Hrádek. Mluvil o tom, že se na hradu vystřídala spousta šlechtických rodin. Např. rod Konipasů, Lobkoviců, Hrzánů a posledním rodem byl Hohenlohe-Langenburg.
Poté jsme se šli podívat na schodiště, které vedlo do zahrady, a říkal nám některé zajímavosti. Dozvěděli jsme se, že vchod, který vedl na nádvoří z té strany parku, zde původně nebyl. Ten se přidělával později a byl jen vchod z druhé strany.  Poté jsme se vraceli zpět na nádvoří a ve vchodu nás upozornil na kresbu na stropě, nebudu psát, jak se jmenovala, protože si tím nejsem jistá. A že ve druhém vchodě je druhá. 
Jako další nás čekala prohlídka kaple. Při vcházení nám hrál muž na varhany a mělo to v sobě úžasné kouzlo. V kapli v jedné části, co jsme vešli, bylo původní zdobení na stropech. Oltář byl také původní, ale obrazy byly nahrazeny a zdobení v druhé části už bylo také dodělávané. Byl hodně velký rozdíl ve zdobení, ale ten strop nad oltářem vypadal nádherně, byl hodně bohatý na kresby. Když jsme si prohlédli kapli, vydali jsme se do zámku.
Jako první byl zrcadlový sál, ve kterém však už většina zrcadel nebyla. Byly tam jen tři zrcadlové skříně, ve dvou z nich byl porcelán a v poslední byly staré bankovky. Bylo pěkné podívat se na různé staré peníze.
Zde byla tajná místnost, dříve, když byla všude zrcadla, nebylo poznat, že tam nějaká je, nyní už ano. Tento vchod vedl na balkonek, kde se dalo dobře prohlédnout strop kaple. Byly zde 4 malé sochy, v každém rohu jedna a mohli jsme si prohlédnout zbízka obraz na stropě.
Pokračovali jsme do rytířského sálu, kde na varhany hrál stejný muž, který hrál v kapli. Jen jsme se posadili a naslouchali hudbě, přitom jsem si prohlížela okolní stěny, které byly celé dokola ozdobeny antickými sochami a obrazy. Přímo naproti nám, jak jsme seděli, byli tři antické bohyně Héra, Athéna a Afrodita, kterým bohyně Eris hodila zlaté jablko "Té nejkrásnější" a ty se poté mezi sebou dohadovali o tom, která z nich je ta nejkrásnější. Afrodita, které Parid řekl, že je z nich nejrkásnější, mu za odměnu slíbila, že se ožení s nejkrásnější ženou na světě, což byla spartánská královna Helena, která byla na druhém konci místnosti. S tou Parid utekl, což způsobilo Trójskou válku. Celý tento spor a Trójskou válku způsobila Eris se svým zlatým jablkem. Ostatní sochy a obrazy představovaly různě momenty z antiky.
V rytířském sálu se nyní pořádají svatby.
V další místnosti byl nábytek a obrazy. Na obrazech byli někteří šlechtici, kteří na zdejším zámku bydleli. Nábytek všechen původní nebyl, byl tam původní jen stůl se židlemi, psací stůl a skříň. Také krb, které byli po zámku asi tři. 
Následovala místnost, ve které byly lovecké trofeje, pokud se dobře pamatuji, tak od Hohenlohe, kde byl vyobrazen na se svou ženou a byl zde vyobrazen lov jelena, což teda nic pro mě, bylo mi ho líto, když jsem ho viděla na tom obraze.
Dále jsme se podívali do pracovny Maxe Egona Hohenlohe, kde stál za povšimnutí koš ve tvaru slona, který souvisel s pověstí o slonovi. Za zmínku také stojí, že zde Hohenlohe umožnil schůzku předáku sudetských Němců Konrádu Henleinovi a anglickému lordu Waltrovi Runcimanovi, která předznamenala Mnichovskou dohodu. Z tohoto důvodu jim byl zámek zabaven. Dále tu byla skříň, která na první pohled nevypadala nijak zajímavě, avšak po otevření zde byly zbraně, které měly krásné zdobení.
Ještě jsme se podívali do místnosti s knihami, které byly ve skříních a některé zajímavé byly ve vitrínách s popisky. Žádná z těchto knih nebyla v češtině, ač to byl český zámek, čeští šlechtici zde nežili. Moc jich nebylo a ti, co byli, stáhli se do ústraní.
Jako poslední jsme procházeli chodbou, ve které byly obrazy, které se používaly jako terče. Nejednalo se o to, aby zasáhli prostředek terče, ale aby se vůbec trefili do obrazu, což s tehdejšími zbraněmi nebylo jednoduché.
Z této chodby jsme vyšli ven a ještě jsme zaslechli hrát varhany.
Nato, že jsme prošli jen pár místností, trvala prohlídka 40 minut, bylo vidět, že průvodce ani nikam nepospíchá, aby to měl za sebou.

Zavolali jsme sestře, kde jsou a vydali se za ní směrem k rybníku. Byl zde ostrůvek, na který se šlo přes most. Tam už sestra s přítelem a neteří byli. Já udělala nějaké fotky okolí.

Rybník

Ostrůvek

Nechala jsem se vyfotit, abych měla nějakou pěknou fotku.

Já u rybníka

Sestra s přítelem nám řekli, že našli, kde je technické muzeum, do kterého se chtěli podívat. Po vyfocení jsme se tedy vydali směrem k technickému muzeu. Technické muzeum bylo uděláno místo bývalé jízdárny. Vstupné se platilo 30,- Kč. Hned na začátku byly zajímavé modely aut.

Auto

Tank

Při pokračování dál byly různé kusy letadel, sem tam nějaká zbraň, uniforma.

Kusy

Technické muzeum2

Za zmínku stojí vrak letadla, který mi na tom přišel asi nejzajímavější.

Vrak letadla

Také se mi líbilo, že se po schodech dalo jít na balkonek, kde byl na všechno výhled.

Technické muzeum

Při odchodu z technického muzea jsem se zarazila nad nádherným výhledem na České středohoří.

Výhled

Výlet byl úžasný, skvělý průvodce, rozhlehlý park, úžasné jezírko s ostrůvkem a doplněno o technické muzeum. Jediné, co jsme nenavštívili, byl pohádkový svět. Sestra říkala, že se na to ptala, ale že pro neteř by to bylo zbytečné, avšak pro děti třeba od těch dvou let by to mohlo být zajímavé. Také byla 200 m od Technického muzea hrobka, ke které jsme nešli, a bylo možné navštívit Jirkovské sklepy, na které už jsme taky nešli. Ale podle fotek by to mohlo být zajímavé.

Příští týden bude následovat plno dalších výletů na naší dovolené, musím pořádně dokumentovat, abych Vám tu mohla o všem napsat.
Nějaké další tipy na pěkné zámky a hrady?

Zpět na hlavní stranu blogu

 

Komentáře

RE: Zámek Červený Hrádek adil 28. 06. 2017 - 18:10
RE(2x): Zámek Červený Hrádek myfantasyworld 28. 06. 2017 - 19:05
RE: Zámek Červený Hrádek maude 29. 06. 2017 - 21:57
RE(2x): Zámek Červený Hrádek myfantasyworld 30. 06. 2017 - 20:21
RE(3x): Zámek Červený Hrádek maude 05. 07. 2017 - 14:45
RE(4x): Zámek Červený Hrádek myfantasyworld 05. 07. 2017 - 21:53
RE: Zámek Červený Hrádek atraktivnistrasilka 30. 06. 2017 - 12:54
RE(2x): Zámek Červený Hrádek myfantasyworld 30. 06. 2017 - 20:26
RE: Zámek Červený Hrádek monika 12. 07. 2017 - 19:49
RE(2x): Zámek Červený Hrádek myfantasyworld 13. 07. 2017 - 19:40